Chytrá etapa Apple iPhone začala před 14 lety 

Americká společnost Apple představila před 14 lety telefony, které znamenaly průlomovou technologii dostupnou na trhu. IPhone se stal skutečným hitem mezi mobilními telefony a výnosy z jeho prodeje prudce rostly. V roce 2007, tedy v roce výroby prvního iPhone, byl telefon dostupný pouze v USA a jeho prodejní cena byla okolo 400 amerických dolarů. V následujícím roce se na trhu v České republice objevil první smartphone. Jeho prodejní cena se pohybovala kolem 12 000 Kč. Samozřejmě čím větší byla velikost paměti software, tím cena telefonu stoupala. Při koupi iPhone s 16 gigabitovou pamětí se cena pohybovala 14 000 Kč. S novými modely rostla paměť telefonu avšak ne vždy přímo úměrně ceně. 

iPhone 6s Plus

IPhone 6s plus se objevil na americkém i českém trhu v roce 2015 s obrovským rozpětím ve velikosti paměti od 16 giga do 128 giga. Cena telefonu se v době uvedení na trh pohybovala v rozmezí 24 000 až 31 000 Kč. Cena nejdražšího iPhone v České republice neustále rostla; vrcholu dosáhla v roce 2018 a pohybovala se okolo 44 000 Kč. V dalších letech se cena nejdražšího iPhone udržovala na konstantní výši, případně lehce klesala. Telefony této řady byly hmotnostně těžší, protože stavební konstrukce telefonů byla zpevněna. IPhone této generace přišel s režimem vibrování, který reaguje na odlišnou míru dotyku na displej telefonu. Čerstvou novinkou mezi smartphony je iPhone řady 13, který se na trhu objevil v září letošního roku.

Je na první pohled patrné, že tento podivuhodný telefon by měl mít kompletní výbavu. Nezapomněli jste proto na obaly na iPhone 6s plus? S obalem bude iPhone nejen chráněn před prachem, škrábanci či dalším poškozením, ale také bude vypadat elegantně.

IPhone vydělá své mateřské společnosti ročně přes 30 miliard dolarů. Přelomový přístroj spolu s dalšími Apple výrobky zajišťuje firmě nejvyšší výdělky na světě. Firma Apple v tomto směru dlouhodobě drží světový primát a ani pandemie koronaviru na tom nic nezměnila. Už proto, že společnost má svůj byznys dobře promyšlený a každý rok přichází s novým modelem iPhone. Manažeři technologické firmy si jsou totiž vědomi jeho  potenciálu a oblíbenost nejen v USA a Evropě, ale po celém světě. 

IPhone zcela proměnil chování zejména mladších generací  a významně také ovlivnil úspěch řady profesí. Za tento telefon jsou vděčni programátoři, kteří programováním stále nových aplikací mají finančně vystaráno. Na své si přicházejí i firmy produkující elektroniku, neboť s iPhonem můžete spárovat nejrůznější zařízení. Stačit nastavenému tempu Apple je pro mnoho konkurujících společností velkou a nelehkou výzvou. Můžeme si ovšem říci, že pokud by se iPhone neobjevil na trhu, ostatní telefony by zdaleka nebyly na úrovni, kterou nyní dosahují. 

Podle tržních výstupů se krize spojená s celosvětovou pandemií na společnosti neprojevila, vyjma zkomplikování vývoje hardware. Ten se přece jen v rámci online prostředí vyvíjí složitěji. Uživatelé Apple se tedy žádných novinek, co se hardware týče, nedočkali. Přesto v  loňském roce prodej iPhone rostl. A také prodej služeb jako Apple Music či Apple TV. Za nárůstem poptávky mimo jiné stála i výhodnost iPhone pro práci a studium z domova. Složitou dobu tak firma ustála.

 Myslíte si, že technologický převrat by byl na dnešní úrovni, kdyby v minulosti Steve Jobs nepřišel s nápadem založit firmu, která se stane nejúspěšnějším výrobcem technologií pro informační průmysl. Byli byste v dnešní době svědky převratných změn v IT oblasti? Podělte se o názor.

Jan Kováč