Má se jít nejdřív do posilovny a teprve potom na oběd, aby se nesportovalo tzv. s plným břichem? Nebo je lepší nejprve zkonzumovat hlavní jídlo dne a jít cvičit dostatečně posilněný a bez rizika, že se dostaví nesnesitelný hlad? Pravda je taková, že jíst se musí před i po a především při snaze zpevnit postavu a nabrat svaly se rozhodně nevyplácí vynechat nějaké denní jídlo.
Jinou otázkou ovšem je, jak dlouho se před samotným cvičením najíst. Dá rozum, že kdyby to bylo bezprostředně před tréninkem, byl by výkon v posilovně negativně ovlivněn. Ihned po dobrém jídle se jako vhodný pohyb doporučuje především mírná chůze, i když většina lidí dává přednost oblíbenému krátkému spánku. Aby vaše svaly byly připraveny na pořádnou práci, měli byste čerpat energii z potravy v rozmezí jedné až tří hodin předtím, než otevřete dveře posilovny.
Jídla vítaná a jídla zakázaná
Když už známe odpověď na otázku “Kdy?”, je na místě ptát se také “Co?”. Vyvážená a správná strava je pro zdravé tělo stejně důležitá jako dostatek pohybu. Co ale jíst před tréninkem? Existují potraviny, které mohou zvýšit výkon při cvičení nebo urychlit osobní cíle? Asi každý ví, že kdo chce svaly, musí jíst bílkoviny. Přestože proteiny skutečně tvoří základ pro budování nových svalů, energii potřebnou pro pravidelné cvičení poskytují vysoce kvalitní, nenasycené tuky a sacharidy s dlouhým řetězcem.
A namíchat je ve správném poměru (denní příjem živin má být tvořen v průměru následovně: 55-60 procent sacharidů, 10-15 procent bílkovin, 30 procent tuku, ale při cvičení s cílem nabrat je třeba jistých obměn) je práce ne nepodobná dílu alchymisty – kromě dokonalého složení musí jídlo také chutnat. Při skládání toho správného jídelníčku se nejprve musí vytipovat potraviny s příznivým složením a naopak vyškrtnout ty nevhodné. Do skupiny vyvolených patří například bio kuře, špenát, růžičková kapusta, vejce, dýňová semínka, amarant, fazole, fenykl, smetanový sýr, sójové vločky. A mezi ty, jež upadly v nemilost, můžeme počítat pizzu, kebab, klobásky, alkohol nebo sladkou limonádu.
Co uvařit z dýňových semínek
Na první pohled je zřejmé, že žádoucí pokrmy jsou mnohem náročnější na přípravu. Jestli někoho děsí představa kuřete obloženého sojovými vločkami, má pravdu. Se snahou o nové tělo jde ruku v ruce změna stravování a na klasický oběd z většiny domácností či školních a závodních stravoven (plátek masa s bramborami, rýží, knedlíkem či těstovinami přelitý univerzální hnědou omáčkou a k tomu možná trochu kompotu) je třeba rychle zapomenout. Fitness oběd by měl vypadat trochu jinak:
- Omeleta s celozrnným pečivem, avokádem a trochou ovoce
- Celozrnný chléb s nízkotučným drůbežím párkem a salátem
- Nízkotučná krůtí prsa, hnědá rýže a zelenina
Když se podíváte na menu jídelen a restaurací, něco podobného tam najdete jen stěží. A pokud ano (v kolonce Racio nebo Low Carb), bude to neúměrně drahé. Existuje ale alternativa v podobě krabičkové diety, kde jsou podobná jídla v nabídce úplně běžná a zaplatíte za ně přiměřenou cenu, Navíc je dovezou za vámi, kamkoliv budete chtít.
Správné načasování
To, jak brzy po jídle se dáte do tréninku, je opravdu velmi zásadní, Čím dříve to bude, tím víc by v jídle měly být zastoupeny potraviny, ze kterých snadné získáte energii (ovoce na všechny způsoby) obalené v nezbytných proteinech. S ovocem chutná nejlépe tvaroh nebo jogurt. Není nic horšího, než hasit požár v případě, když takzvaně “dojdou baterky”, přeslazenými nápoji a tyčinkami. Každý výživový poradce vám řekne, že cukr je bílý jed.
Daří se vám nabírat svalovou hmotu? Jak to děláte? Soustřeďujete se víc na cvičení, nebo na stravu?