Anatomie prsu v souvislosti s vrozenými i získanými vadami u žen i mužů. Co je to hypoplazie či gynekomastie a jak tyto problémy řešit

Tvar, velikost a souměrnost ňader má na svědomí anatomie prsu. Vývoj prsní žlázy je u každého jedince individuální a může během něj docházet k různým vrozeným deformacím. Díky moderní medicíně je dnes však možné tyto potíže efektivně řešit na klinikách plastické chirurgie. Tento článek vás seznámí s vrozenými i získanými prsními vadami a způsoby jejich úpravy invazivními zákroky. Ať jste žena nebo muž, následující řádky vám možná pomohou najít odpovědi na otázky, na které jste se styděli zeptat.

Anatomie prsu jako příčina vrozených vad

Ne každý má to štěstí a narodí se s perfektně souměrným poprsím. Naopak, ve valné většině případů mají ženy ňadra více či méně asymetrická. Může za to vrozená anatomie prsou, kterou nelze během vývoje nijak ovlivnit. Kromě tohoto jevu se u některých jedinců vyskytují jako vrozená vada také vpáčené bradavky. U mužů se nejedná o žádný zásadní problém, který by se musel nutně řešit. U žen mohou nastat potíže v období kojení, kdy se dítě kvůli vpáčené bradavce nemůže pořádně přisát k prsu. Proto je dobré před plánovaným početím navštívit lékaře a poradit se s ním o možném řešení problému.

Asymetrie poprsí a její klinická řešení

Nesouměrnost prsou je poměrně frekventovaným jevem, který se dá operativně upravit. Na klinikách estetické medicíny je možné podstoupit zákrok nazývaný modelace prsou. Hypoplazie je pojem, který znamená nedostatečný vývin tkáně určitého orgánu, v tomto případě tkáně prsní. Jedná se tedy o jev, kdy je jedno prso zakrnělé, tedy menší. Hypertrofie je naopak stav, kdy je jedno z ňader příliš vyvinuté a na operačním sále při modelaci tak dochází k jeho redukci.

Jaké prsní vady postihují muže?

Častým jevem u mužů bývá takzvaná gynekomastie, neboli zbytnění prsní žlázy. To může být buď jednostranné, postihující jedno prso, nebo oboustranné, kdy jsou zbytnělé obě prsní žlázy. Příčinou může být částečně obezita, ale ve většině případů je na vině hormonální nerovnováha v těle. Tento jev je proto poměrně obvyklý u kojenců, v pubertě a v pozdějším věku mužů (mezi 50 a 80 lety života). Gynekomastii mohou způsobovat následující faktory:

 

  • Výskyt nádoru, jež produkuje hormony (rakovina varlat, hypofýzy či nadledvin).
  • Některá konkrétní onemocnění, jako je cirhóza jater, selhání ledvin, aj.
  • Užívání určitých druhů léků (např. omeprazol, diazepam, anabolické steroidy, atd).
  • Užívání drog (včetně alkoholu).
  • Genetické předpoklady či mechanické vlivy.

 

Gynekomastii lze léčit buď farmakoterapií, nebo plastickou operací, která se doporučuje, když léky nezabírají. V případě invazivního zákroku na klinice může být problém vyřešen liposukcí nebo úplným odstraněním prsní žlázy.

Co jsou to prsní vady získané?

Získané vady jsou takové, se kterými se člověk nenarodil, ale vyskytly se u něj v důsledku nějakého vnějšího vlivu během života. Ve většině případů se jedná o jevy vzniklé po úrazech či operacích a mohou zasahovat pouhé části nebo celá prsa. Řadí se mezi ně například různé pooperační deformace. Častou příčinou jsou, zejména u žen, onkologická onemocnění, kdy může dojít nejen k deformaci ale mnohdy také k úplnému odstranění prsní žlázy. Takové případy se následně mohou řešit rekonstrukcí prsu, kterou hradí zdravotní pojišťovna.

 

Výborně, došli jste až na závěr článku a tím jste získali přehled o nejčastějších vrozených i získaných vadách, které postihují prsní žlázy. Dočetli jste se, co je to hypoplazie, hypertrofie či gynekomastie. Zjistili jste že problémy s deformací prsou mají jak ženská, tak mužská část populace. A seznámili jste se s některými zákroky, jež vám mohou pomoc problém řešit.

A jak se stavíte k invazivním metodám plastické chirurgie vy? Považujete je v dnešní době za nutnost, která pomáhá lidem s psychikou a zdravotními problémy? Nebo je to pro vás něco nepřijatelného a zcela nepřirozeného? Rádi si vaše názory přečteme v diskuzi!

Jan Kováč