Chcete zdravý život a zdravé produkty? Otevřete se novým trendům!

Lidé touží po zdravém životě, zdravém jídle, udržitelném vývoji životního prostředí a po zodpovědném přístupu k životu a sobě samým. Současný trend jde kupředu a výrobci stále více nabízejí produkty, které těmto myšlenkám odpovídají. Objevují se malé i větší farmy; rodinné firmy vstupují na trh s přírodní BIO kosmetikou a nebo si můžeme užívat například dovoz bedýnek plných zdravé zeleniny a ovoce i takzvaných BIO superfoods. Tento vývoj je nám velmi sympatický. Co vše si můžeme koupit nebo sami vyprodukovat, aby to bylo z uživatelského hlediska opravdu zdravé?

Šetrná kosmetika

V produkci kosmetiky detekujeme také velmi příjemné změny k lepšímu. Na trhu si můžeme vybírat z velkého množství produktů, které svým složením a vývojem odpovídají názoru, jenž respektuje přírodu, přírodní zdroje i zvířata. Tyto produkty jsou často šetrné k pokožce a nevyvolávají alergické reakce. Mezi vlastnosti „zdravé“ kosmetiky patří například:

  • Kosmetika bez parabenů – tyto produkty nás zaujmou svým složením. V něm totiž nenajdete parabeny jež mohou být původci zmiňovaných nežádoucích reakcí či alergických projevů.
  • BIO kosmetika – pro vývoj a výrobu těchto kosmetických výrobků jsou používány výhradně či převážně suroviny v BIO kvalitě. Jejich původ je vždy pečlivě sledován a kvalita má skutečně vysokou úroveň.
  • Kosmetika netestovaná na zvířatech – ať už se jedná o většího výrobce nebo i malou rodinnou kosmetickou firmu, dnešní trend zní jasně: netestovat kosmetiku na nevinných tvorech. A my věříme, že tento trend ovládne celý svět!

Potraviny

Sehnat zdravé potraviny již není v podstatě žádný problém. Ve městech najdeme obchody se zdravou výživou, čerstvé maso, sýry a pečivo jsou k dispozici ve farmářských obchodech nebo specializovaných BIO prodejnách. V poslední době také vzniklo několik desítek bezobalových obchodů, kde prodávají potraviny na váhu do vlastních obalů. Snižují tak produkci jednorázových plastových obalů. Tento nápad považujeme za velmi praktický. Většina hospodyněk si stejně sypké potraviny doma přemístí do oblíbené nádoby.

Další možností je, si vyhlédnout v nejbližším okolí přímo místního zemědělce, který má povolení takzvaně prodávat ze dvora. Jednoduše tak u něj seženete sezónní zeleninu, občas maso, často také vajíčka nebo drobnou drůbež. A věřte, že ta domácí má opravdu daleko lepší chuť, než ta ze supermarketu.

Tomu, kdo má rád opravdu zdravou stravu, doporučujeme například vyzkoušet takzvané microgreens nebo naklíčená semena rostlin. Jsou totiž opravdovou vitamínovou bombou!

Domácnost

Pokud chcete eliminovat škodlivé vlivy i u vás doma, nabízíme pár tipů pro takzvanou netoxickou domácnost:

  • Přestaňte kupovat běžnou drogerii, čisticí prostředky, aviváže, voňavý bílý toaletní papír, jednorázové utěrky a prostředky, které mohou dráždit pokožku.
  • Najděte si výrobce ekologických pracích prostředků, čisticích prostředků a náhražek aviváže, abyste předešli případným podrážděním či alergii.
  • Vyrobte si prací prostředky sami doma, perte v mýdlových vločkách a místo aviváže používejte na neutralizaci ph obyčejný nebo jablečný ocet.
  • Místo všech možných čisticích prostředků pro domácnost vyzkoušejte již zmiňovaný ocet. Lze do něj přidat i slupky z citrusů. Při úklidu oceníte nejen jeho čisticí schopnosti, ale také svěží citrusovou vůni.

Oblečení

Někteří výrobci nabízejí oblečení výhradně z přírodních materiálů. Můžete si tak pořídit oděvy ze 100% bavlny, ze lnu, vlny nebo například z konopných materiálů. V tomto případě je spíše důležité, sledovat původ materiálů a jeho výrobu. Pokud jste odpůrci levné pracovní síly ze třetích zemích, nakupujte kvalitní oblečení, které dlouho vydrží a nebudete jej muset tak často obměňovat. Někteří lidé se v tomto trendu rozhodli pro nákup oblečení výhradně z druhé ruky.

Trendy loňského roku?

Mezi tyto trendy rozhodně patří zdravý životní styl a také pozitivní postoj k celkové udržitelnosti. Jaké byly další podobné trendy roku 2021?

A které důvody motivují vás pro nákup zdravé kosmetiky a celkově ke zdravějšímu životnímu stylu? Máte další nápady, které by mohly motivovat naše čtenáře? Těšíme se na ně v komentářích.

Jan Kováč