Byty k pronájmu v Praze vybírejte podle lokality. Kde je lepší bydlení pro studenty a kde pro rodiny s dětmi?

Chcete se stěhovat a hledáte byt k pronájmu v Praze, který splní všechny vaše požadavky i co se týká okolí v dané lokalitě? Poradíme, kde to bude vhodnější pro studenty a o jaké lokality by mohly mít větší zájem rodiny s dětmi.

Byty k pronájmu pro studenty i rodiny s dětmi

Preference studenta a běžné rodiny s dětmi se liší v mnoha ohledech. Jednou z oblastí je právě výběr lokality pro bydlení. Studenta zajímá především zábava a blízkost školy, kdežto rodina hledá bydlení poblíž školky, školy a v klidné a bezpečné lokalitě, kde si může dítě v klidu hrát na hřišti v parku za domem. Takže je na místě zjistit, jaká lokalita bude vhodná pro bydlení studenta a kde se naopak po bydlení poohlížení rodiny s dětmi.

V centru města se nudit nebudete

Vyrazit za zábavou do centra města bývá náplní večerů řady studentů. Za vděk vezmou místní hospodu i kluby, ve kterých to v noci opravdu žije. Pro mladé bouřliváky se tak hodí bydlení v centru či poblíž centra města, odkud se dobře dostanou například na Václavské náměstí a okolí. V těchto lokalitách je však nutné počítat s vyšší cenou za bydlení, a tak studenti volí možnost v podobě spolubydlení, která vychází cenově výhodněji v porovnání se samostatným placením celého nájmu.

Zajímavé přitom je, že život v Praze nemusí studenty vyjít nejdráž. Závisí totiž nejenom na tom, kolik v daném městě dokážou utratit, ale také na tom, kolik si mohou vydělat. V tomto poměru tak může být horší například Brno.

Bary a hospody všude kolem

Pro všechny, kteří si libují v častých návštěvách hospod a nočních podniků je připravena lokalita na Praze 3. Zábavami je konkrétně proslulý hlavně Žižkov. Pozadu nezůstává ale ani Praha 4, kde si také každý večer užijete pořádnou porci zábavy. V těchto ulicích tak vždycky někoho potkáte a jen tak se nestane, že by všude bylo ticho a klid.

Byt blízko školy

Pilnější studenti na první místo kladou vzdálenost do školy a do knihovny. V tomto ohledu vede Praha 6, odkud je to blízko na ČVUT, VŠCHT i ČZU. V dosahu je také Národní technická knihovna. Dále je o studentské bydlení velký zájem na Praze 2 a 4 v okolí Albertova, kde sídlí Univerzita Karlova.

Klidné lokality v Praze pro bydlení rodin

Mezi klidné lokality v Praze s dobrou dostupností do centra patří například Strašnice, Vršovice, ale i Praha 6. Většinou jde o místa s větším množstvím zeleně, parků a celkově klidnější atmosférou s absencí hospod a nočních podniků na každém rohu. Na osobní prohlídce bytu k pronájmu se vždy porozhlédněte po okolí a zjistíte, jak je na tom zrovna vaše konkrétní vybraná lokalita. Trhu s nemovitosti k pronájmu by mohly ulevit i státní půjčky na bydlení pro mladé rodiny, které si tak budou moci dovolit vlastní bydlení.

Pro bydlení rodin jsou ideální například tyto lokality:

  • Lysolaje
  • Suchdol
  • Vinohrady
  • Kunratice
  • Troja

Bydlení v okolních vesnicích s větším klidem

Ještě většího klidu se dočkáte ve větším okolí, kam patří například Horní Počernice, Řepy, Kbely, Říčany a podobně. Vždy zvažte, jestli se v dosahu nachází potřebná občanská vybavenost a vyberte si byt podle svých představ. Předností těchto lokalit by mělo být i více zeleně a o něco větší klid v porovnání s neustálým ruchem velkoměsta.

V Praze se najdou lokality ideální pro vyžití mladých lidí a studentů, kteří hledají zábavu. Stejně tak má Praha co nabídnou i rodinám s dětmi, které hledají zázemí, bezpečí, klid a přírodu. Každá z lokalit má svá vlastní zákoutí a nic nenahradí důkladnou osobní prohlídku k příležitosti návštěvy bytu, který by se na čas mohl stát vaším novým pronajatým domovem.

Máte vlastní zkušenost s některou pražskou lokalitou? A doporučili byste ji spíše studentům nebo rodinám? Budeme rádi za váš komentář.

Jan Kováč