Dočasná změna šatníku v těhotenství  – na co rozhodně nezapomenout? 

Plánujete miminko nebo už dokonce víte, že ve vašem těle roste nový život? To je skvělá zpráva. Těhotenství přináší krásné zážitky, avšak vyvstanou i zcela nové výzvy, co vše bude potřeba zařídit. Jednou z nich je i dočasná obměna šatníku. Přemýšlíte o tom, že koupíte těhotenské oblečení levně, protože než utrácet za věci na sebe, tak byste raději ušetřené peníze investovala do výbavičky pro miminko? Máme rady, na co nesmíte zapomenout a co se vyplatí si pořídit.  

Každý trimestr má trochu jiné nároky na oblečení

V prvním trimestru nebudete muset vlastně nic řešit . Bříško se zatím zvětšovat nebude, ale už je možné, že bude citlivější a upnuté džíny je třeba pomalu vyměnit za volnější sukně nebo legíny ze svého současného šatníku.  

Druhý trimestr už je na oblékání záludnější. Bříško začíná růst a nastane čas na takzvané přechodové oblečení. Tedy klasické oblečení, které je většinou o číslo větší než vaše normální velikost. Pokud s jeho koupí váháte, nezapomeňte, že jej  většinou uplatníte ještě nějakou dobu po porodu – než znovu získáte své původní velikosti. S rostoucím bříškem pak bude nutno pomalu  přecházet na plnohodnotné těhotenské oblečení.

 Ve třetím trimestru se bez těhotenského oblečení neobejdete. Nároky na pohodlí se budou zvětšovat, čím více se budete blížit k termínu porodu. Možná budete muset dokoupit i boty. Nohy se občas také pod tíhou rozšíří. Nebo prostě budete chtít boty, které se velmi jednoduše nazují; nebudete se muset ohýbat přes břicho a trápit  se zavazováním tkaniček nebo provlékáním pásků. Ve vývoji jsou dokonce i speciální boty pro těhotné ženy.

Základní požadavky na těhotenské oblečení

 • Pohodlí – čím blíže se budete blížit k termínu porodu, tím více pro vás bude toto kritérium důležitější. Poslední měsíc opravdu hodně oceníte pohodlné a volné oblečení, které lze jednoduše obléci a vysvléci. 
 • Prodyšný a elastický materiál – nikdy nevíte, do jak velkých rozměrů vám bříško naroste a bude dobré, když zvolíte nejen příjemný ale i elastický materiál, který obsáhne vaše se neustále zvětšující proporce. 
 • Jednoduchost oblékání i svlékání – overaly nebo složité zapínání zipů nejsou úplně praktickou volbou. Už jen z toho důvodu, že na toaletu budete mířit mnohem častěji, než jak jste byla doteď zvyklá. 
 • Musí vám vyhovovat i esteticky – postava se vám změní a ne každá žena nové tvary uvítá. Proto je důležité vybrat takové oblečení, ve kterém se budete cítit nejen komfortně, ale i přitažlivě.

Legíny mohou být základem každého těhotenského šatníku

Tento kus oblečení, který je oblíbený nejen mezi sportovci a ženami, které mají rády pohodlné ale ženské oblečení, by neměl chybět ani v těhotenském šatníku. Proč? 

 • Jsou pohodlné.
 • Velmi často jsou vyrobené z elastických a na dotek příjemných materiálů.
 • Velmi snadno je natáhnete a ještě snadněji je stáhnete. 
 • Dělají se i v těhotenských verzích; mají rozšířený pas, který pojme i rostoucí rozměry vašeho těla.
 • Jdou kombinovat s mnoha styly. Chcete být elegantní nebo upřednostňujete ležérnost? Obojí bude možné.

S tunikou vytváří pohodlný tandem pro běžné nošení. Abyste se cítila správně žensky, lze si je vzít k šatům. Potřebujete vypadat elegantně? Co takhle v kombinaci s halenkou? Dokonce i boty na podpatcích jim sluší.  

Jaké další oblečení je vhodné? 

 • Šaty a maxišaty – nejlepší jsou empírového střihu. Tedy ty, které mají zúžení pod prsy a dále se rozšiřují.
 • Tunika – můžete si ji vzít k džínům i legínám. A vždy se v ní budete cítit pohodlně. 
 • Vhodná podprsenka – s rostoucím těhotenstvím si budete muset pořídit i novou podprsenku. V pozdějších fázích gravidity je možné si koupit mateřskou nebo kojící podprsenku, která by vám měla vydržet i po porodu. Počítejte s tím, že vám však mohou prsa ještě narůst a vybírejte elastické a pružné materiály. Na kojící podprsence nešetřete. Využijete ji ještě dlouhou dobu a pocit pohodlí za to stojí.

Co vás na těhotenství nejvíce překvapilo? 

Jan Kováč