Řekněte chloupkům jasně – nikdy více

Během podzimních a zimních měsíců máme nohy a podpaží skryté pod teplými vrstvami látky. Pak se ale dna začnou opět prodlužovat – a začne se blížit léto a čas bikin. Nejpozději v tu chvíli abychom zase sáhli po žiletkách a všech ostatních depilačních pomůckách. Protože buďme upřímní – kdo se v zimě holí každý den, aby měl hedvábně hladké nohy? Kromě několika pubertálních dívek asi nikdo, protože je to boj s větrnými mlýny.  Žiletky, epilátory a depilační krémy odvádějí svou práci pilně, ale nejpozději po čtyřech týdnech je chmýří zpět. Existuje vůbec někdo, koho tato činnost baví a nepřál by si s ní skoncovat? 

Aby to nebylo z louže pod okap

Zejména tmavovlasí lidé tento problém dobře znají: téměř v témže okamžiku, jakmile jsou nohy zcela oholeny pohou žiletkou, začíná se znovu tvořit první tmavé strniště. Jedinci méně citliví na bolest mohou uchopit epilátor pro odstranění chloupků a trhat jako diví. Výsledek vydrží mnohem déle než při holení, ale nejpozději po měsíci je čas na boj s divokým porostem znovu. 

Pro všechny, kterým každodenní holení připadá příliš zdlouhavé nebo měsíční epilace příliš tahavé, je tu stále depilační krém. I když spolehlivě zajistí hladké partie pokožky, voní tak žalostně, že i parfémový olej, který je s ním dodáván, jen stěží vůni zlepší. Navíc citlivá pokožka často reaguje na depilační krém ošklivým podrážděním. 

Ale existuje lék: trvalé odstranění chloupků. Toho se dnes dociluje několika metodami – od laseru po elekroepilaci –  z nichž každá má svá specifika. Názvy některých z nich znějí sice jako z hodin experimentální fyziky, ale označují ty nejúčinnější, nejmodernější a především účinné metody epilace.

Laser jako top

Nejčastěji jsou chloupky trvale odstraňovány alexandritovým, diodovým nebo rubínovým laserem. Při této trvalé epilaci přinesou laserové paprsky vysokofrekvenční světlo ve speciální vlnové délce ke kořínkům. Energie z laseru se přemění na teplo, folikul je zničen a chloupky nakonec odumírají. Následná regenerace kořínků již ve většině případů není možná a růst chloupků se zastaví. Odumřelé chloupky většinou vypadnou již po několika dnech po laserovém ošetření a poté již nedorůstají.

Laserová epilace je prakticky bezbolestná, není nutná anestezie. Při správném použití lze vyloučit i následné podráždění pokožky. Proto je tato depilační kúra velmi vhodná i na obličej. A případná nevýhoda? Zákrok laserem nemusí být příliš vhodný pro ženy se světlými nebo šedými vlasy, protože chloupky dostatečně nekontrastují s přilehlými oblastmi pokožky. Dobrého výsledku lze tedy laserem dosáhnout především u lidí s tmavými chloupky. A je také nutno upozornit na další skutečnost.: Několik týdnů před ošetřením je nutné se vyvarovat slunění. V opačném případě by mohlo dojít k poruchám pigmentu a popáleninám v ošetřované oblasti.

A ti druzí…

Kromě laserových jsou v nabídkách speciálních klinik další přístroje. IPL (intenzivní pulzní světlo) systémy  pracují s vysokoenergetickou zábleskovou lampou. To znamená, že je využito kompletní vlnové spektrum xenonového světelného zdroje a tím je zasaženo více chlupů s různou barvou najednou. Využívá se přesně dávkovaný proud přiváděný jemnou sondou z chirurgické oceli přímo do odpovídajícího vlasového folikulu. Ten se poničí a nový chloupek už nemůže dorůst. 

Elektroepilace (někdy spojená s termolýzou) tak zaručuje spolehlivé výsledky, mimo jiné proto, že účinnost je zcela nezávislá na barvě chloupků. Co z toho všeho vyplývá? Po konzultaci s odborníkem se nechtěného ochlupení může zbavit každý.

Jak často a s jakými pocity se holíte? Která místa vynecháváte? 

Jan Kováč